تارخ انتشار: دوشنبه 28 دی 1394 - 12:30
کد خبر : 7718
3,856 بازدید

وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند!

نمایشگاه ˝جنگ و رنگ˝ آثار 42 کودک و نوجوان 4 تا 16 سال است که به همت انوشه جم در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود

وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند!

به گزارش نگارانه به نقل از هنرآنلاین؛ انوشه جم نقاش و مدرس درباره برپایی این نمایشگاه به خبرنگار تجسمی هنرآنلاین گفت: عنوان این نمایشگاه “جنگ و رنگ” نام دارد و آثار 42 کودک و نوجوان 4 تا 16 ساله است که هر کدام یک اثر ارائه می‌کنند و در نهایت نیز یک اثر به صورت مشترک توسط آنها خلق شده است.

وی با اشاره به موضوع نمایشگاه افزود: هدف‌مان این بود که بچه‌ها یک موضوع خاص را با یک هدف مشترک کار کنند. در ابتدا به موضوع مهاجرین پرداختیم، اما دیدیم کم کم نقاشی بچه‌ها به موضوع جنگ کشیده شده است، بنابراین تلاش کردیم روی این موضوع تمرکز کنیم و از بچه‌ها خواستیم تا به این موضوع بپردازند.

جم ادامه داد: ما از بچه‌ها خواستیم تا در آثارشان از یک روز قبل از جنگ شروع کنند، یعنی نمایش یک شهر آرام و بعد برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب، جنگ در قالب‌های مختلف به نمایش درآمده و در اثر جنگ، موج مهاجرت شکل می‌گیرد و به واسطه اخباری که از رسانه‌ها می‌شنوند روی موضوع مهاجرین و حرکت آنها، فضای جنگ و… کار می‌کنند. در واقع در آثار بچه‌ها به نوعی مقایسه صورت گرفته بین یک شهر آرام و یک شهر جنگ زده که هر بچه با نگاه خود آن را به تصویر کشید. درنهایت در چند اثر نیز تصاویری داریم که مردمان آن شهر ماندن را به مهاجرت ترجیح می‌دهند. بخشی هم شرایط مهاجرین در کمپ است که بچه‌ها آن را نقاشی کردند.

این مدرس نقاشی بیان کرد: تک اثری که بچه‌ها به صورت مشترک کار کرده‌اند نیز یک خانه است که به سلیقه خود آن را طراحی کرده و آن را به بچه‌های جنگ و مهاجرین هدیه می‌کنند.


جم با اشاره به اینکه نسل نوجوان ما هیچ برداشتی از جنگ ندارند، اظهار کرد: بر خلاف نسل ما که جنگ را لمس کردیم، کار کردن روی جنگ برای بچه‌های امروز کار سختی بود. چرا که هم باید واقع‌بینانه با این موضوع مواجه می‌شدیم و هم اینکه تلاش می‌کردیم روحیه بچه‌ها دچار آسیب نشود. در نتیجه در جلسات مختلف با بچه‌ها صحبت کردم و روی آنها متناسب با سن و سال‌شان کار کردم تا بتوانیم موضوعات را پیش ببریم.

وی ادامه داد: بنابراین در ابتدا از بچه‌ها خواستم که فکر کنند اگر قرار باشد مهاجرت کنند، چه چیزهایی را با خود همراه می‌کنند، در پاسخ سوال من هر کدام از بچه‌ها شروع به فکر کردند و اغلب پاسخ‌ها نیز فانتزی بود، اما هرچه عرصه را سخت‌تر کردیم و تصاویر ذهنی را برایشان آماده کردیم، پاسخ‌ها نیز تغییر کرد. در این میان تلاش کردم برای این آماده سازی از نمایش تصاویری که خشن و دردناک هستند، جلوگیری کنم و با پرهیز از خشنونتی که در جنگ وجود دارد، سعی کردم بچه‌ها را در فضای جنگ قرار دهم. حضور در این فضا برای بچه‌ها عجیب بود، تلاش کردم ابتدا همه چیز را برای بچه‌ها تفهیم کنم و آنها را با شرایط آشنا کنم و بعد این اتفاق شکل گرفت. ضمن این که متقاعد کردن کودک تکنولوژی‌زده این نسل که می‌خواهد همه چیز را خیلی سریع انجام دهد، کار سختی بود و باید برای این آماده سازی هفته‌ها وقت صرف می‌شد تا به آن نتیجه‌ای که مد نظر بود رسید.

این هنرمند درباره تکنیک به کار گرفته شده و موضوع نقاشی‌ها در این نمایشگاه توضیح داد: از ابزارهای مختلفی چون پاستل، خودکار به خصوص خودکار مشکی، ماژیک، مداد رنگی، گواش، اکرولیک و… استفاده شده است. درباره موضوع آثار نیز ممکن است موضوعات تکراری باشد، اما طیف کارها متفاوت است. موضوع نقاشی را بچه‌ها خودشان انتخاب کردند و طی کنفرانس‌هایی که داشتیم از آنها می‌خواستم بیایند و درباره کارشان توضیح دهند. بعد در همان جلسه طبق صحبت‌هایی که با هم انجام می‌دادند در نهایت به موضوع اصلی می‌رسیدند. تلاش کردم بچه‌ها را از سردی حاکم بر روابط اجتماعی امروز جدا کنم. بچه‌هایی که اغلب تک فرزند هستند، به یک نگاه فردگرا دچار شده‌اند که حتی کار کردن با آنها را سخت می‌کند. بنابراین سعی کردم این فضا را تعدیل کنم. به همین دلیل یک اتاق فکر تشکیل دادم تا بچه‌ها بیایند و درباه موضوعات مختلف صحبت کنند و به صورت تیمی کارها شکل بگیرد.

جم همچنین درباره شعار نمایشگاه نیز گفت: شعاری که برای نمایشگاه در نظر گرفتیم این است: “آهای بزرگتر‌ها ما کوچکیم، ولی حواسمان به دنیا هست. شما چطور؟ آیا حواستان به دنیا هست؟” این شعار را از این جهت انتخاب کردیم که خانواده‌ها حواسشان به دنیای اطراف‌شان باشد. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم این است که هنوز خانواده هیچ یک از بچه‌ها، اثر فرزندشان را ندیده‌اند و دقیقا تصمیم داریم که در روز رونمایی این اتفاق شکل بگیرد و خانواده‌ها با آثار فرزندان‌شان و همچنین تاثیری که اخبار و حوادث پیرامون بر روی آنها می‌گذارد مواجه شوند. هدف‌مان تکان دادن بزرگ‌ترهاست، اینکه آنها فقط به عنوان یک خبر از کنار حوادث جنگ می‌گذرند در حالی‌که این اتفاق برای بچه‌ها اینگونه نیست.


وی درباره جزئیات به نمایش درآمده در آثار کودکان بیان کرد: تقریبا اثری را نمی‌بینید که جزئیات نداشته باشد، حتی باید برخی از آثار را چندین بار ببینید تا آن را به درستی درک کنید. نکته‌ای که لازم است اینجا عنوان کنم این است که وقتی صحبت از نمایشگاه کودکان می‌شود برخوردها به گونه دیگری است، چرا که متاسفانه در ایران هنوز نقاشی کودک جا نیفتاده است در حالی‌که در دنیا اینگونه نیست. نمایشگاه کودکان یک نمایشگاه درجه 2 نیست و هنر بچه‌ها نیز هنر درجه 2 نیست، این دیدگاه باید تغییر کند و امیدوارم این اتفاق رخ دهد.

گفتنی است، افتتاحیه نمایشگاه “جنگ و رنگ” جمعه 2 بهمن در فرهنگسرای نیاوران برگزار و تا 9 بهمن ماه نیز ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,344 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,945 بازدید
 3. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 6,564 بازدید
 4. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 6,134 بازدید
 5. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,834 بازدید
 6. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,784 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,312 بازدید
 8. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 5,180 بازدید
 9. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,164 بازدید
 10. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 5,015 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,589 بازدید
 12. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,580 بازدید
 13. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,493 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,372 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,315 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,272 بازدید
 17. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 4,147 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 4,115 بازدید
 19. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,109 بازدید
 20. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 4,088 بازدید
 21. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,995 بازدید
 22. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,984 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,956 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,921 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,896 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,856 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,724 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,661 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,417 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,355 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات