تارخ انتشار: یکشنبه 10 آبان 1394 - 07:51
کد خبر : 4321
6,545 بازدید

گفتگو با شاعر و نویسنده توانای البرزی:

اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم

حمایت از اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین و ضروری ترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است که ضرورت حمایت از آن کاملا بر همگان مشهود است

اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم

به گزارش نگارانه؛ “حمایت از اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین و ضروری ترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است که ضرورت حمایت از آن کاملا بر همگان مشهود است”این بخشی از سخنان محمد علی نوری شاعر و نویسنده البرزی است که در ذیل شرح مصاحبه وی را می خوانید:

بتدا خودتان را معرفی کنید و مختصری از سوابق کاری تان بفرمایید؟

محمد علی نوری هستم ، متولد بیست و یکمین روز فروردین بهار شصت و چهار .جنوب شهر تهران ، محله ی قدیمی دروازه غار ،به دنیا آمدم و در حال حاضر در کنار خانواده ام در شهرستان نظرآباد استان البرز ساکن هستم. کاردانی حسابداری تنها مدرک آکادمیکی که دارم و از آنجا که علاقه مندیم به حیطه ی ادبیات و شعر ،رفته رفته پر رنگ تر شد ، به همین اندازه هم علاقه مندیم به رشته تحصیلیم کم رنگ تر .به همین دلیل ادامه تحصیل در این رشته را کنار گذاشتم و به مطالعه ی ادبیات و شعر پناه آوردم و به دلایل فراوان که توضیحش در این مجال نمی گنجد ،تاکنون فرصت تحصیل در رشته ی مورد علاقه م که ادبیات می باشد را به دست نیاورده ام.

در کنار همراه شدن با دوستان در برگزاری جشنواره ها و همایش های و انجمن های ادبی ،تنها به دو مورد از سوابق مربوط به حیطه ی فعالیتم که بیشترین انگیزه را در من ایجاد کرده اند برای ادامه راه، اشاره میکنم و بس؛

۱-در بخش ویژه ی نهمین دوره ی جایزه ی کتاب سال شعر خبرنگاران که مربوط می شود به شاعران بدون کتاب،افتخار این را داشتم که در پایان سال 93 ،مجموعه ی شعر چاپ نشده ام ،برگزیده ی این دور از جوایز معرفی شود .

۲-در بخش شعر سپید دومین سالیانه ی اردیبهشت شعر البرز در اوایل سال 92 ،با آثار ارسالی من به این جشنواره از نظر داوران محترم ،اثر برگزیده ی این دوره معرفی شدند.

از دنیای شعر و شاعری تون بفرمایید؟

اینکه تمام پیشکسوتان و اساتید به اتفاق نظر،برای کسب فنون و مهارت های نویسندگی،ما را به مطالعه کردن دعوت میکنند ،به تعبیر من چیزی فراتر از مطالعه کتاب و روزنامه و مجله و…است.در واقع منظور آنها یک مطالعه ی تمام عیار باید باشد .مطالعه ای که با تمام حواس پنجگانه در ارتباط مستقیم باشد و تعبیر ساده تر اینکه کسی که می خواهد خوب بنویسد، باید یاد بگیرد که خوب بتواند ،ببیند ،بشنود، بچشد، بو بکشد، لمس کند تا بتواند بلکه مفاهیم پنهان و نهفته در کلمات را درک ، کشف و به اختیار خود در بیاورد تا برای ایجاد و انتقال معنای بدیع و همینطور مکاشفه در آنها ،مسلح باشد .

در جایی خواندم که نوشته بود ” چیزی که همسر یک نویسنده هرگز درک نمی کند این است که وقتی همسرش از پنجره به بیرون خیره شده است دارد کار میکند” و باید بگویم که حقیقتا هم تنها یک مشاهده ی تمام عیار می تواند به کشف و خلاقیت منجر بشود.در غیر اینصورت آنچه میبینیم و مینویسیم به همان چیزی ختم می شود که همه میبینند و میشنوند.

من هم تمام تلاشم را میکنم که همیشه مطالعه ی مستمری را در رسیدن به کلمه و شعر داشته باشم و معتقدم که تمام کلماتی که در موقعیت های زمانی و مکانی مختلف در محدوده ی دید ما قرار میگیرند، ظرفیت و قابلیت این را دارند که وارد نوشته و اشعار ما بشوند و کافیست که با سکوت کمی در آنها درنگ کنیم و خوب آنها را ببینیم.

از چند سالگی شعر سرودن رو شروع کردید؟ چگونه این استعداد رو کشف کردید؟

از وقتی که به یاد دارم به نوشتن علاقه مند بودم و انگیزه هایی که از اطرافیانم گرفتم باعث شد تا برای بهتر نوشتن از همان دوران ابتدایی مطالعه ی کتاب رو جدی تر بگیرم.خوشبختانه در این مسیر با افراد تاثیر گذار و مفیدی روبرو شدم که با معرفی های کتاب های مرجع و تاثیر گذار در کنار مشورت ها و مصاحبت ها و نقدهای سختگیرانه باعث شدند که مسیر خودم را پیدا کنم و در ادامه نیز برخورد سهل انگارانه م با ادبیات با ورودم به محافل ادبی جدی تر شد.

در تمام این مدت برای اینکه دغدغه هایم و مواضع خودم را به کلمه تبدیل کنم تقریبا به هر قالب ادبی، نقبی کوتاه زدم که پس از مدت ها تجربه در همین سه سال اخیر توانستم چارچوب خودم را در زمینه ی زبان و قالب نوشتاری پیدا کنم و به صورت منسجم و آگاهانه بنویسم.

اجتناب ناپذیر است که وقتی به چارچوب ها تسلط پیدا میکنیم کار نه تنها راحت تر نمیشود که بیش از پیش ادبیات بر ما سخت خواهد گرفت.آنقدر که ناگزیر خواهی بود که تمام دریافت های خودت را نسبت به جهان پیرامونت دور بریزی و دوباره برای کلمه ها معنا بسازی.وقتی که برای کلمه ها معنای جدید پیدا می کنیم قطعا مواضع ما نسبت به کلماتی که همیشه با آنها روبرو بودیم تغییر پیدا میکند و این تغییر منجر به یک انقلاب درونی میشود و این انقلاب نیز از جهان جدیدتری برایمان رونمایی خواهد کرد .

عشق ،رنج ، تولد ، مرگ، انسان ،طبیعت ،خدا،…و تمام واژه ها دیگر آنچیزی نخواهند بود که قبلا میشناختی و سر انجام این خانه تکانی در نهایت ،خرده رنج هایی رو دور میریزد و رنج های بزرگتری را بر جا می گذارد و معتقدم این رنج های بزرگتر هر چند به تعبیری منتهی میشود به بدعاقبتی اما مسرت بخش است، هم جوار با امنیت آرامش بخش است.

همه ی این ها را گفتم که به اینجا برسم که بعد سالها خواندن و نوشتن و شرکت در محافل ادبی به این نتیجه رسیدم که جهان ادبیات درست مثل آسمان بیکران است بی نهایت که هر چه بروی به انتهایش نخواهی رسید و اما به زعم من با ثبات ترین راه است برای رفتن .

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/11/photo_2015-11-01_07-48-30.jpg

محتوای کتابهایتان بیشتر شعر است یا داستان؟

حوزه ی فعالیت جدی من شعر است و آن هم شعر سپید ،اما تا به حال کتابی چاپ نکرده ام و هر بار هم که مجموعه ای را برای چاپ مهیا کرده ام ،مقایسه ی اجمالی مجموعه با آنچه از ادبیات سراغ دارم ،من را از چاپ کتاب منصرف کرده است.

اما به رسم ادوار گذشته ی جشنواره ی کتاب سال شعر خبرنگاران که بعنوان تقدیر از صاحب اثر، مجموعه ی منتخب هر دوره،چاپ و منتشر می گردد،به لطف جناب بهرامی و کمیته ی برگزاری این جشنواره مستقل ادبی،مجموعه ام با عنوان “پرنده اگر برگردیم” که نزدیک به چهل اثر از اشعار کوتاه و بلند سپید خواهد بود ،به نشر وزین”آرادمان”سپرده شده که هم اکنون در مرحله ی اخذ مجوز های لازم جهت چاپ به اداره ارشاد سپرده شده است که امیدوارم در صورت کسب مجوز لازم و چاپ و نشر،مورد تایید اساتید و دوستان شاعرم قرار بگیرد. در واقع این مجموعه شعر تنها کتاب تالیفی و منتشر شده از من خواهد بود.

کدام شعرتون رو بیشتر دوست دارید و هر وقت می شنوید،دوستش دارید؟

بارها شنیده ام که وقتی از مادرم می پرسند کدام فرزندت را بیشتر دوست داری؟بدون درنگ پاسخ سوال را با یک سوال میدهد که ” اگر به شما بگویند کدام انگشتتان را قطع کنیم ، کدام را انتخاب میکنید؟”و آنوقت آنقدر همه ی آنها برایت عزیز می شوند که انتخاب از بین آنه قطعا سخت خواهد بود .

در واقع من هم به اشعارم همین اندازه تعلق خاطر دارم و شاید تنها در یک موقعیت مکانی و زمانی مشخص بتوان یکی را به دیگری ترجیح داد که همه اشعارم را یک پیکره ی به هم وابسته می بینم و هر بار خواندن آن تداعی موقعیت و وضعیت خاصی می باشد که پناهگاه من محسوب می شوند .به همان اندازه که تا شعری در من درونی نشه آن را ارائه نمی دهم به همان اندازه هم بعد از ارائه به آنها وابسته ام و از آنها مراقبت میکنم هر چند با پذیرفتن ضعف ها و کاستی هایشان.

این آخری ها اما شاید این شعر بیشترین شباهت را به من درونیم داشت و من رو با خودش همراه کرد؛

ﺟﻐﺪﯼ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﺭﻭﯼ ﻟﻮﺳﺘﺮ

ﺑﭽﻪ ﺷﯿﺮﯼ ﺭﻭﯼ ﻣﺒﻞ

ﺍﮔﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﺗﺎﻕ ﺭﻭﺯﯼ ﺟﻨﮕﻠﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ

ﭘﻨﻬﺎﻥ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ

ﻗﺰﻝ ﺁﻻﯾﯽ ﭘﺸﺖ ﻣﯿﺰ ﺗﻠﻮﯾﺰﯾﻮﻥ

ﻭ ﻣﺎﺭ ﻣﺎﻫﯽ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﺩﺭﻭﻥ ﻟﻮﻟﻪ ﯼ ﻓﺎﺿﻼﺏ

ﺍﮔﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﺗﺎﻕ ﺭﻭﺯﯼ ﺯﯾﺮ ﺁﺏ ﺑﻮﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ

ﺳﻤﻨﺪﺭﯼ ﺭﻭﯼ ﮐﺎﺷﯽ ﻫﺎ ﻣﯿﻠﻐﺰﺩ

ﻭ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ

ﺗﺨﺖ ﺧﻮﺍﺑﻢ

ﺩﺭﺳﺖ ﺑﺮ ﺩﻫﺎﻧﻪ ﯼ ﺷﮑﺎﻓﯽ ﻋﻤﯿﻖ

ﺍﮔﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﺗﺎﻕ ﺭﻭﺯﯼ ﺩﺷﺘﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ

ﻣﯽ ﺗﺮﺳﻢ ﮐﺸو ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺑﮑﺸﻢ

ﮔﻮﺷﻪ ﻓﺮﺵ ﺭﺍ ﺑﻠﻨﺪ ﮐﻨﻢ

ﻭ ﭘﺸﺖ ﺗﺎﺑﻠﻮ ﻫﺎ ﺭﺍ

ﮐﺴﯽ ﭼﻪ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﺪ

ﺷﺎﯾﺪ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻫﻢ ﺩﺭ ﻫﻤﯿﻦ ﺍﺗﺎﻕ ﻣﺘﻮﻟﺪ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ

ﺩﺭ ﻫﻤﯿﻦ ﺍﺗﺎﻕ ﻋﺎﺷﻖ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ

ﻭ ﺩﺭ ﻫﻤﯿﻦ ﺍﺗﺎﻕ

ﺷﮑﺴﺖ

ﭼﺮﺍﻍ ﺭﺍ ﺧﺎﻣﻮﺵ ﻣﯽ ﮐﻨﻢ

ﭘﺮﺩﻩ ﺭﺍ ﻣﯽ ﮐﺸﻢ

ﻧﻤﯿﺨﻮﺍﻫﻢ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﻢ

ﮐﻪ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺍﻧﺴﺎﻥ

ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺍﺗﺎﻕ ﮔﺮﯾﺴﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ(محمد ﻋﻠﯽ ﻧﻮﺭﯼ)

در میان شعرای گذشته و معاصر با کدامشان بیشتر ارتباط برقرار کردید؟

وقتی در بین ابیات و اشعار جابجا میشوی کار سختی است که بتوانی تشخیص بدهی که کدامیک را به دیگری ترجیح می دهی و کدام یک بیشتر تو را تحت تاثیر قرار داده اند و ادبیات فارسی کم افراد برجسته ندارد که بتوان گلچین کرد از بین آنها،اما با توجه به محدودیت سوال ، به هیچ عنوان نمیشود از غزلیات سعدی و حافظ و رباعیات حکیم عمر خیام دل کند چرا که اشعارشان سرشار از عشق است و حکمت.

انتخاب از بین شاعران معاصر هم کار بسیار سختی است که اگر با توجه به میزان ارتباطم با اشعار بخواهم اسم ببرم، بدون شک تاثیر شعر شاعری را از قلم انداخته ام .اما به هر ترتیب مبدا ورود من به شعر سپید سهراب سپهری بود که بعدها پای اشعار فروغ فرخزاد و احمد شاملو باز شد و بعد هم نصرت رحمانی و منوچهر آتشی و بیژن الهی و این آخر ها هم که غلامرضا بروسان .اما بدون درنگ میزان ارتباطم با اشعار فروغ فرخزاد از بین شاعران پر رنگ تر به نظر میرسد.

درآمد نویسندگی چگونه است ؟ آیا تامین کننده ی هزینه های زندگی شما می باشد؟

مطمئن باشید کسی که تمام زندگیش را صرف خواندن و نوشتن می کند ،هیچ وقت به دلیل حمایت شدن و کسب درآمد اینکار را انجام نمی دهد که صرفا اگر برای کسب درآمد نوشته ای خلق می شود ،باید در اصالت و ادبیت متن آن اثر شک کرد.

اما غم نان زبان آدمیزاد را نمی فهمد و تمام تلاشش را می کند که شما را از هر موقعیتی که هستید به صراط خودش مستقیم کند که در این میان نویسندگان و شاعران زیادی هم هستند که با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبرو هستند و هیچ حامی مالی از آنها پشتیبانی نمیکند و آنها نیز از آنجا که اینکار را با عشق انجام میدهند به اجبار با زندگی خود کنار می آیند .

این مقدمه بس که بگویم ،بسیاری از نویسندگان ،نه تنها برای انتشار اشعار و نوشته های خود در آمدی کسب نمی کنند بلکه پس از عبور از تیغ تیز ممیزی،هزینه های زیادی را نیز صرف چاپ و نشر و توزیع کتاب و آثار خود می کنند که حتی بازگشت سرمایه هم صورت نمیگیرد .

من هم با با توجه به اینکه در جایی مشغول بکار نیستم ،نه تنها از راه در نویسندگی درآمدی کسب نکرده ام بلکه همچنان برای خلق و ارائه شعر تا جایی که در توانم هست از جان و مالم هزینه کرده و خواهم کرد.

از این فرصت استفاده می کنم تا خطاب به مسئولانی که در راس این امور قرار دارند ،یاد آوری کنم که به اندازه ی اهمیت تجدید رنگ جدول های کنار خیابان ،تجدید آسفالت شهر ،تزئینات میادین و تجهیز ساختمان های اداری ،حمایت از اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین و ضروری ترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است که ضرورت حمایت از آن کاملا بر همگان مشهود است.

پیشنهاد شما به کسی که بخواهد شعر یا داستان را بصورت جدی دنبال با در نظر گرفتن اینکه هیچ ذوق هنری ندارد چی میتواند باشد؟

برای کسب مهارت و فنون نویسندگی در هر حوزه ای ،مطالعه کردن ،نوشتن و شرکت در محافل ادبی اگر به صورت مستمر و برنامه ریزی شده باشد و با مشورت گرفتن از پیشکسوتان انجام بگیرد ،قطعا بی پاسخ نخواهد ماند.

اما عاملی که نویسندگان و شاعران تاثیر گذار و ماندگار را از دیگر صاحبان این عنوان متمایز می کند، چیزی فراتر از آموختن مهارت ها و فنون نویسندگی است که خود من هم از درک این عامل عاجزم و تنها می توانم اشاره کنم که به باید به تعبیری خاک ادبیات را خورد به جای اینکه مدعی القاب وزین این وادی شد و الا که هر که می نویسد را می توان نویسنده خطاب کرد .

صحبت پایانی تان را بفرمایید؟

حوزه ی شعر،حوزه ی اندیشه و تولید فکر در جامعه است و فراخوانی است رو به آزادی و آبادی و بدیهی است سرزمینی که در آن مطالعه کردن یک امر طبیعی و ضروری است ،بیشتر از این موهبت بهره مند خواهند شد .امیدوارم روزی آمار واقعی سرانه ی مطالعه ی کتاب های ارزشمند به قدری بالا برود که لازم نباشد انسان برای رسیدن به آرزو هایش خون انسانی را بریزد .

دست بوس پدر و مادر عزیزم و خانواده ام هستم و قدردان دوستانی که همیشه انگیزه ی من بوده و هستند و همینطور از شما و مدیران خبرگزاری تشکر می کنم که بانی این مصاحبه شدید و امیدوارم که موفق و سربلند باشید .

32 دیدگاه

 1. مجید معارف وند آبان 10, 1394 در 11:28 ق.ظ - Reply

  محمدعلی نوری عزیز امیدوارم روزهای روشنتری داشته باشید

 2. مهسا ابراهیمی آبان 10, 1394 در 12:14 ب.ظ - Reply

  باسلام
  لذت بردم از خوانش این مصاحبه، من همیشه شعرهای آقای علی نوری رو دنبال میکنم و میدونم بدون شک که یکی از شاعران توانمند در این عرصه هستند. آقای علی نوری قلمتون مانا

 3. غزال آبان 10, 1394 در 12:17 ب.ظ - Reply

  همواره اشعاجناب آقای نوری رو مطالعه کردم و بسیار لذت بردم و بر این اعتقادم که سبک شعری ایشان یک سبک نو و تازه در تاریخ ادبیات ایران است… چرا که ایشان معمولا با زبان استعاره و گاها روایتگرانه و واقع بینانه به بیان کاستی های اجتماعی و بعضا ا خلاقی میپردازد… امید است که شاهد پیشرفت روز افزون ایشان در جهت ارتقا ادبیات ملی کشور باشیم…

 4. براتی آبان 10, 1394 در 12:20 ب.ظ - Reply

  جناب آقای نوری دوست و همکار قدیمی همیشه شعراتونو میخونم و لذت میبرم از خداوند میخوام هرروز درزندگیت پیشرفت کنی و موفقیتات چشم گر بشه
  برات کلی موفقیت آرزو میکنم

 5. صابر ساده آبان 10, 1394 در 12:51 ب.ظ - Reply

  معتقدم آینده ازتو بسیار به نیکی یاد خواهد کرد.تو ذاتا شاعری.موفقیت های تو را از خداوند ادبیات خواهانم.تو فرزند خلف شعری.
  صابر ساده

 6. محمد راد آبان 10, 1394 در 12:51 ب.ظ - Reply

  به به جناب نوری شاعر و خوش اخلاق
  و توانا
  ممنون از این مصاحبه خواندنی

 7. صمدی آبان 10, 1394 در 1:08 ب.ظ - Reply

  باتشکر از مصاحبه نگارانه با اعل فرهنگ و هنر استان
  امیدوارم که آقای نوری هم کتاب اشعار زیباشون رو به چاپ برسونند.

 8. مجید آهنگری آبان 10, 1394 در 1:14 ب.ظ - Reply

  باید از شاعران حمایت بشه.باید رو تکرار میکنم.باید.

 9. امیر یزدانى نژاد آبان 10, 1394 در 1:21 ب.ظ - Reply

  با درود
  ابتدا تشکر میکنم بابت این مصاحبه با محمد علی نوری و تشکر دوم از خود جناب نوری هرچند برای اهل شعر و ادب نام آشنا هستند در سالهای بسیار نزدیک عده بیشتری از علاقه مندان این عرصه از ایشان خواهند شنید و خواند
  محمد علی نوری در کمال تواضع و فروتنی. و به دوراز حاشیه های متاسفانه ی شعر امروز شاعری با پشتکار و جهان بینی خود حرفهای زیادی برای آیندگان خواهد بود
  موفقیت این شاعر عزیز را آرزومندم

 10. میتراداودی نیا آبان 10, 1394 در 1:55 ب.ظ - Reply

  سلام.ودرود فراوان برشمابسیارعالی وکامل پاسخگوبودید…،براستی غم نان زبان آدمیزادرانمیفهمد.بازهم درودبرشما.به امیدموفقیت های بیشترشما.وانشاءلله به آن درجه ازادبیات که موردنظرتان است برسید.موفق باشید.

 11. sanaz آبان 10, 1394 در 1:58 ب.ظ - Reply

  aye nuri sheretun besyar ziba va delneshin bud… Omidvaram hamishe shahede moafaqiyathaye ruz afzune shoma bashim… Moafaq bashid

 12. لیلی امیری آبان 10, 1394 در 4:38 ب.ظ - Reply

  من همیشه مطالب شمارو دنبال میکنم وعلاقه ی وافری به شعرهای شما دارم چرا که پربار وعمیقند وبیصبرانه منتظر انتشار کتاب شما در نزدیکترین زمان هستم…موفق وسربلند باشید…

 13. محمدرضا جعفری آبان 10, 1394 در 5:55 ب.ظ - Reply

  آفرین… انتخاب دقیق کلمات و قرار گفتن آنها درست در جایی که باید باشند… فضای شعر و زبان آقای نوری رو دوست داشتم… آرزوی موفقیت میکنم براشون…

 14. سیاوش رازانی آبان 10, 1394 در 7:26 ب.ظ - Reply

  موفق باشی همیشه جناب نوری، لذب بردم

 15. جلالی آبان 11, 1394 در 1:12 ق.ظ - Reply

  لذت بردم و استفاده کردم. همون چیزی رو براتون آرزو می کنم که لیاقتش رو دارید: بهترین ها. بی صبرانه منتظر انتشار کتابتون هستم.

 16. ارسلان باقری آبان 11, 1394 در 1:38 ق.ظ - Reply

  محمد عزیز که شعرت را زندگی می کنی
  لذت بردم از این مصاحبه مثل شعر و شخصیتت
  با آرزوی روشن ترین روزها برایت

 17. بهزاد آبان 11, 1394 در 2:45 ق.ظ - Reply

  تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی؛ گوش نا محرم نباشد جای پیغام محمد آقا نوری 😉

  همیشه و همه جا همه جوره موفق و خوب باشی عزیز دل ♥

 18. بهاره جلالی آبان 11, 1394 در 9:44 ق.ظ - Reply

  جناب نوری عزیز همیشه پیگیر تازه هاتون بودم و بی صبرانه در انتظار به چاپ رسیدن کتابتون هستم مثل سایر مخاطبینتون
  و تنها عامل این موضوع اینه که شما خودتون بخشی از شعراتون هستین یعنی در واقع شعرتون به شدت شماست و شما به شدت شعرتون هستید و اینه که اثرتون رو شاخص می کنه و تبدیلش می کنه به یک اثر زنده به گونه ای از زندگی که قبلا ندیده بودیمش
  شخصا کارای قوی ازتون زیاد خوندم و معتقدم هنوز قوی ترین ها تون رو ننوشتید .در واقع بی صیرانه منتظر اونهام چون به توانایی قلمتون که از جهان بینی تون می اد باور دارم.روزهای روشنتری رو براتون آرزو می کنم و موفقیت های بی شمار رو
  مانا باشیدhttp://www.negaraneh.com/2015/11/01/%D8%A7%D8%B5%D8%AD%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%AA%D9%88%D9%84/

 19. غزل جعفری آبان 11, 1394 در 5:42 ب.ظ - Reply

  پاینده باشید
  با اشعار بسیار زیبایی که ازتون شنیدم امیدوارم هرچه زودتر کارهاتون اونطور که باید و شایسته است مورد استقبال قرار بگیره
  به امید جهانی ساخته از شعر

 20. سعید قربانی آبان 11, 1394 در 11:36 ب.ظ - Reply

  محمد جان مرسی از تو ,بابت زحمتهایی که در دنیای هنر این کشور میکشی,هنری که واقعا باید گفت که اوضاع وخیمی داره,ستایش باید کرد ک تک افرادی رو که دارن کار هنری میکنن,و من تورو ستایش میکنم.بازم ممنون که تو گفته هات به حرف دل هنرمندان زجر کشیده اشاره کردی.پیروز باشی همیشه.

 21. هما احمدیان آبان 12, 1394 در 1:14 ق.ظ - Reply

  دنیا بدون شعر به چه می ارزد!؟
  و شعر بدون شاعرانی که از جنس لطیف خود شعرند!؟
  محمد علی نوری عزیز
  خوشحالم که با نگاهت عمیق تر آشنا شدم دوست شاعرم
  به امید قلمی نویسا

 22. مريم آبان 12, 1394 در 2:00 ق.ظ - Reply

  داداشم , ساعت ها به دیوار خیره ای و انگار کسی رو نمیبینی, ما عادت کردیم میدونیم یه جایی پشت این دیوارا و پنجره ها چیزایی رو میبینی که ما حواسمون بهش نیست.شايد یه جایی کنار آدمایی که اسیر جنگن. یه جایی که آدما گرفتار فقرن. یه جایی که همه آدما آزادن و سرشار…
  امیدوارم یه روزی همه ی اون چیزایی که پشت این دیوارا واسه آدما آرزو میکنی محقق بشه…

 23. مهرناز عطایی آبان 12, 1394 در 12:37 ب.ظ - Reply

  درود بر تو محمد عزیز, تلاش هات بی نتیجه نمی مونه دوست گرامی…

 24. معراج آبان 12, 1394 در 6:42 ب.ظ - Reply

  محمد جان همینطور که تو زندگیت ساده و بی آلایش پیش میری، تو شعر و مصاحبه ات هم این نکته آشکار بود. ساده و بدون تعارف و شکسته نفسیهای نمایشی حرفت رو زده بودی. از شعرت هم لذت بردم . ان شا الله همیشه برقرار و متمرکز و باشی.

 25. فرید ناطقی آبان 13, 1394 در 1:43 ب.ظ - Reply

  بسیار زیبا و کلماتی که هر کدام داری وزن خاصی هستند.من فکر میکنم آینده درخشانتری را از محمد علی نوری در عرصه شعر و ادبیات شاهد خواهیم بود.

 26. رضا وادی آبان 13, 1394 در 9:26 ب.ظ - Reply

  موفق باشی محمد

 27. zahra rosta آبان 13, 1394 در 10:54 ب.ظ - Reply

  آقای نوری عزیز
  موفقیت روز افزونتان را از خداوند منان خواستارم

 28. داود پارساپور آبان 13, 1394 در 11:58 ب.ظ - Reply

  سلام
  از این که در این حوالی شاعری زندگی می کند که با شعرش می زید پر از شوق می شوم هر بار که شعری تازه از محمد می شنوم یا می خوانم، نگاه تازه اش را عزیز می‌دارم.

 29. MaRyAM آبان 15, 1394 در 0:08 ق.ظ - Reply

  jenab norie aziz baraton arezooye moafaghiat daram.

 30. احمد محمدي آبان 15, 1394 در 0:25 ق.ظ - Reply

  با تشکر ازسايت نگارانه و مصاحبه زيبا و دلچسبشون با آقاي محمد علي نوري از شعراي خوب ساکن نظراباد . اما يادت باشه حلال زاده به دايي جونش ميکشه

 31. ساجد فضل زاده آبان 15, 1394 در 5:56 ب.ظ - Reply

  همیشه شاهد تلاشت برای ادبیات و شعر بوده ام محمد عزیز,و به ثمر نشستن تلاشت امر طبیعیه

 32. محمدابراهیم محمدی آبان 28, 1394 در 2:09 ب.ظ - Reply

  سلام وادب خدمت محمد عزیزم،ان شاءلله موفق وموید باشین،واقعا لذت بردم همیشه حرفای درون وبیرونتون یکیست ،هدف والاتون نیت پاکتون تلاش مستمرتون هدیه بی منتتون مارو دوست دارتون کرده
  سپید یه راه پاکیه
  لکه سیاهی نداره
  محمدعلی نوری
  حرف دلش حرف نداره
  💐💐💐💐💐💐💐

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,338 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,941 بازدید
 3. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 6,545 بازدید
 4. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 6,132 بازدید
 5. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,828 بازدید
 6. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,779 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,308 بازدید
 8. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 5,171 بازدید
 9. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,159 بازدید
 10. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 5,012 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,580 بازدید
 12. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,572 بازدید
 13. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,488 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,365 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,309 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,266 بازدید
 17. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 4,136 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 4,111 بازدید
 19. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,102 بازدید
 20. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 4,085 بازدید
 21. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,987 بازدید
 22. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,980 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,952 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,915 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,889 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,852 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,721 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,656 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,409 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,350 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات