تارخ انتشار: چهارشنبه 7 آذر 1397 - 11:11
کد خبر : 42498
52 بازدید

سرنوشت تراژدی یک طنز تلویزیونی؛

وقتی واکنش چکشی سیمای البرز به یک نقد نان کارگردان سریال را آجر کرد

بر اساس شنیده ها انتشار یک نقد منصفانه درباره یک مجموعه تلویزیونی دست آویزی برای قطع بودجه ساخت این سریال در سیمای البرز شد

وقتی واکنش چکشی سیمای البرز به یک نقد نان کارگردان سریال را آجر کرد
به گزارش نگارانه به نقل از “تیتریک“؛ اکنون پنج سال از شروع به کار رسمی شبکه تلویزیونی استانی البرز می گذرد ولی هنوز این شبکه نتوانسته جایگاه خوبی در بین مخاطبان خود پیدا کند و با پخش برنامه های ضعیف و سریال های تکراری به نظر می رسد درگیر موازی کاری بیهوده ای است که مخاطبان می توانند برای تماشای این سریال ها به شبکه هایی نظیر آی فیلم، تماشا و نمایش مراجعه کنند.

متاسفانه در طی عمر این شبکه تولیدات اختصاصی آن خیلی کم بوده است و استان فیلم یا سریال شاخصی که منحصر به البرز باشد را در کارنامه خود ندارد.

ابتدای سال 97 خبر رسید که این شبکه با مشارکت شهرداری کرج اولین سریال طنز خود را با بهره گیری از هنرمندان بومی استان می سازد، سریالی که برای اولین بار جزو تولیدات بومی استان است.

9 قسمت از سریال پخش شده بود که خبرگزاری “تیتریک” نقدی از عملکرد این سریال و نظر مخاطبان در مورد این سریال منتشر کرد.

بیشتر بخوانید:

عملکرد سیمای البرز از نظر مخاطبان ضعیف است/ بی توجهی متولیان توانایی هنرمندان را در آثار استانی زیر سوال می برد


بر اساس شنیده ها با انتشار این مطلب،  سیمای البرز جلوی پخش 4 قسمت انتهایی این سریال را به این بهانه گرفته و بودجه ای را که قرار بود برای ساخت این سریال به کارگردان پروژه دهد، قطع نمود
.ه است

اگرچه ساخت این سریال و پخش آن از شبکه استانی البرز شروع خوبی برای این شبکه بود ولی با یک خبر و نقد سریال جلوی پخش قسمت های انتهایی آن گرفته شد و متولیان دلیل عدم پخش را نداشتن شاخص های کیفی مناسب دانستند.

یک منبع آگاه در رابطه با این موضوع در گفتگو با “تیتریک“، گفت: برای ساخت یک سریال فاخر بودجه مناسبی طلب می کند، متاسفانه برای ساخت این سریال 13 قسمتی کل بودجه تصویب شده 10 میلیون تومان بوده است، یعنی حتی برای هر قسمت هم یک میلیون تومان در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: کارگردان پروژه باید برای ساخت سریال با کیفیت عالی بتواند بازیگر برجسته، صدابردار، نورپرداز و … دعوت به همکاری کند و قطعا چنین بودجه ای امکان پرداخت دستمزد به همه عوامل را نخواهد داشت.

این منبع آگاه افزود: وقتی این بودجه هنوز پس از پخش 9 قسمت از سریال پرداخت نشده است پس به طور طبیعی عوامل نیز هنوز دستمزد خود را دریافت نکرده اند.این بدقولی ها در دادن پول باعث می شود همین عواملی که قبول کردند با مبلغی ناچیز در ساخت این پروژه کمک کنند برای تولیدات دیگر صدا و سیما همکاری نکنند.

این منبع آگاه گفت:این اولین تجربه استان بوده که اگر با بودجه ای و حمایت بیشتر از هنرمند صورت می گرفت قطعا خروجی بهتری داشت. صدا و سیما در اولین سریال تولیدی با عدم جذب مخاطب مواجه شده و مخاطب با این زمینه فکری دیگر برای سریال های بعدی انگیزه ای برای تماشای تولیدات استان نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: پروسه وصول بودجه پروژه هرچند که مبلغ آن کم بود ولی با عدم وصول مواجه شد و این تجربه باعث شد هنرمند بومی دیگر اعتمادی به متولیان فرهنگی استان برای تولیدات بومی دیگر نکند.

کاش مسئولان فرهنگی استان به هنر و هنرمند بهاء دهند در این صورت شاهد تولیدات بومی خوب و با کیفیت در استان هستیم استانی که دبیرخانه دایمی جشنواره هنری بین المللی حقوق بشر آمریکایی در آن هست قطعا ظرفیت ساخت آثار فاخر را با هنرمندان بومی دارد به شرط اینکه بودجه کافی در اختیار هنرمند قرار گیرد و بودجه به موقع وصول شود.

بر اساس این گزارش، داستان پروژه اولین سریال طنز پس از تایید متولیان امر به مرحله ساخت رسید و پروژه با تمام مشکلات بعنوان اولین سریال طنز ساخته و به مرحله پخش رسید.

مگر نه اینکه هر برنامه یا سریالی برای پخش باید از فیلترهای مورد نظر صدا و سیما رد شده سپس پخش شود .

این هنرمند البرزی برای ساخت این سریال بدون هیچ بودجه ای تمام هنرمندان بومی استان را کنار یکدیگر جمع کرد و با حداقل امکانات این سریال را ساخت.

برای ساخت یک سریال با کیفیت بالا نیاز به بودجه است ولی صدا و سیما و شهرداری نه تنها به قول خود به این هنرمند متعهد نبودند بلکه در مقابل نقد عملکرد ضعیف خود جبهه گرفتند.

ظاهرا در این میان تنها هنرمندی که با وجود مشکلات اولین سریال استان را می سازد زیرسوال می رود، در صورتی که این نقد بر عملکرد ضعیف صدا و سیمای استان است، هنرمند وظیفه اش تولید اثر پس از تایید مسئولین است و کارگردان اولین سریال طنز البرز هم پس از تایید فیلمنامه به ساخت اثر اقدام نمود و در طول ساخت متولیان و مسئولین را در جریان ساخت اثر قرار داد.

می بینیم که صدا و سیمای استان به جای برطرف نمودن کم و کاستی های خود و انجام تعهداتش تنها نویسنده و کارگردان سریال را مقصر ناکامی این تولید استانی می داند.

در یک نظر سنجی ساده می توان دریافت که شبکه استان از نظر شهروندان عملکرد بسیار ضعیفی دارد پس انتظار می رود سیمای البرز به جای اینکه دنبال مقصر باشد و بودجه ناچیز یک اثر تولیدی را پس از تولید پرداخت نکند، مخاطب سنجی کند و متناسب با نیاز و سلیقه مخاطبان البرزی برنامه بسازد تا بتواند جایگاه خود را در استان به دست آورد.

استان ما ظرفیت های بسیار بالایی در زمینه فیلم و سریال دارد و به گفته مسئولان و متولیان فرهنگی، البرز قطب فیلمسازان جوان کشور است و هنرمندان بسیار شاخص کشور مانند حمیدرضا تاج دولتی بازیگر فیلم محمد رسول الله، مهران رجبی، محمد عسگری (بازیر فلیم محمد رسول الله و دستیار کارگردان فیلم تنگه ابوقریب)، سجاد دیرمینا ، سینا شفیعی، عبدالله باکیده، ناصر باکیده، پرویز بزرگی، علیرضا علیا و … بومی این استان هستند و هنرمندان تئاتر بسیار بزرگی نظیر داوود فتعلی بیگی، ندا قربانیان، مهدی فتحی، علی شهبازی، علیرضا معروفی، مهناز شریفی و … دارد.

اگر مسئولان استانی به جای کار فرهنگی جزیره ای بودجه های اندک خود را روی هم گذارند و اتاق فکر تشکیل دهند می توانند با استفاده از ظرفیت هنری استان ، کار فرهنگی ، سریال، همایش و … در خور دو میلیون نفر جمعیت استان بسازند تا شبکه استانی البرز هم مخاطب های خود را پیدا کند.

انتهای پیام/

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,352 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,965 بازدید
 3. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 6,729 بازدید
 4. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 6,155 بازدید
 5. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,859 بازدید
 6. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,809 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,324 بازدید
 8. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 5,227 بازدید
 9. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,173 بازدید
 10. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 5,028 بازدید
 11. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,736 بازدید
 12. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,620 بازدید
 13. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,503 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,387 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,325 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,299 بازدید
 17. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 4,192 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 4,129 بازدید
 19. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,123 بازدید
 20. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 4,115 بازدید
 21. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 4,008 بازدید
 22. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,996 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,971 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,934 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,917 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,866 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,733 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,672 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,441 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,360 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات