تارخ انتشار: سه شنبه 7 مهر 1394 - 11:15
کد خبر : 2714
5,179 بازدید

علیرضا علیا بازیگر سریال «تبریز در مه»:

سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند

سینمای ایران سینمای هنری نیست ، سینما هنر عرض اندام درونی است نه هنر عرض اندام ظاهری لذا مردم هستند که بازیگران مطرح هستند باید به مخاطب احترام گذاشت مخاطبی که با دیدن اثر هنری به آن امتیاز و ارزش می دهد. ان شاء الله سینمای ایران روز به روز پیشرفت کند و سینمای ما واقعی و مردمی باشه و عدالت برقرار بشود

سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند

به گزارش نگارانه؛ علیرضا علیا در حال حاضر سریال تبریز در مه را به روی آنتن شبكه یك سیما دارد كه در آن در 2 نقش متفاوت ظاهر شده است. البته او پیش از این كار در سریال‌های سال‌های مشروطه با محمدرضا ورزی (كارگردان)‌ همكاری كرده بود. به این بهانه به سراغش رفتیم تا از خودش بیشتر برایمان بگوید.

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/untitled9.png

ابتدا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید اولین جرقه بازیگری برای شما چطور و در چه شرایطی زده شد ؟

علیرضا علیا متولد 1350/12/1  هستم. من کسی بودم که اولین بار سر هنر و خوشنویسی کتک خوردم و بعدا علاقه مند شدم. چون از جفت شون متنفر بودم. کلاس 4 دبستان بودم که دیدم صدای هیاهو از کلاسی میاد. خیلی شلوغ و شیطون بودم.معلم دینی مان،آقای عابدینی،من را برد تا آن  اتاق را ببینم.دیدم در حال انجام تئاتر هستند.از من امتحان گرفت و انتخاب شدم و نقش اول آن کار شدم. مرحوم پدرم سال 4 دبستان خوشنویسی رو باهام کار کرد.من که از خط متنفر بودم،دو سال بعد در منطقه در خوشنویسی ممتازشدم، در مسابقه قرآن در مدرسه اول شدم و در مسابقه اذان دوم شدم و در زمینه موسیقی و آواز هم کارهای برجسته ای انجام دادم.

کلاس 4 دبستان بودم که با تئاتر دانش آموزی شروع کردم.با یوسف سیادی آشنا شدم و در یازدهمین جشنواره تئاتر فجر 2 تا سکه گرفتم و یک دیپلم افتخار که دو تا سکه رو فروختم و با آن تلویزیون گرفتم.

سال 70-71 با آقای علی شاه حاتمی برای فیلم آخرین شناسایی که معروف شد به حاجی سیدت رو کشتند و این انگیزه و جرقه شد برای من و بعد سجاده آتش،ماه و خورشید، براده های خورشید و روزهای خوب زندگی و… تا اینکه هفته نامه سینما رو می خریدم که تو روزنامه دیدم کلاسهای آزاد بازیگری تحت نظر آقای امین تارخ که از بچگی خیلی دوستش داشتم.2500 گذاشتم تو پاکت و فرستادم که عکس ها رو دیدن و خوششون آمد سریال فروشگاه رو سال 73 کار کردم که از شبکه 3 پخش شد و خلاصه سریال های متعدد در نقش های مختلف و ژانر های مختلف پلیس و روحانی و دکتر و مهندس و …

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/photo_2015-09-14_07-41-55.jpg

کدام نقش تون رو بیشتر دوست دارید؟

سریالی بود که در برنامه سیمای خانواده پخش می شد که معروف بود به شوکا یا روزهای مه آلود سیروس گرجستانی، رول یک مثبت اش بودم،68 قسمت بود و خیلی بیننده داشت،رو خیلی دوست داشتم. یکی دیگه از زیبا ترین نقشی که دوست داشتم، کار با آقای محمدرضا ورزی بود که شخصیت این آدم رو خیلی دوست داشتم.نقش عسگر خان افشار رو بازی میکردم که حضوری بسیار پر رنگ و تاثیر گذاری داشت.

سریال تبریز در مه دو تا نقش بازی می کنید،سخت نیست؟

اولین قراردادم  برای نقش قائم مقام فراهانی بود که ناگهان بعد از دو هفته گفتند عسگر خان افشار رو بازی می کنید؟ این که گفتید سخته؟نه سخت نیست.تفاوت ایجاد کردنش سخته.گریم کردنش سخت بود.مخصوصا گریم عسگر خان افشار که سه چهار ساعتی طول می کشید.

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/photo_2015-09-14_07-42-08.jpg

شده وسط کار بازیگری خسته بشید؟

داد و بیداد هم کردم، گاهی اوقات زود جوش می آیم و زود هم آروم می شوم.هنرمند فردی است که خاکی باشد.هنرمند یعنی جمشید مشایخی. محبوبیت رو بیشتر از مشهوریت دوست دارم.مشهور منفی اصلا خوب نیست.

کار سینمایی یا کار تلویزیونی کدام را بیشتر دوست دارید؟ کدام مشکلتر است؟

بازی در تصویر چه در سینما چه در تلویریون،بازی تصویری خیلی نرمتر باید بازی کنید. بازی در سکوت اصلاحی است که بعضی ها به کار می برند که به نظر من ما بازی در سکوت نداریم. من بهش میگم بازی بدون دیالوگ که در این بازی حرکت چشم و ابرو خیلی حساس است.

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/photo_2015-09-14_07-41-37.jpg

بهترین خاطره از هنر بازیگری؟

بهترین خاطره اینکه جشنواره تئاتر فجر سال 69-70 ،یه خواهر دارم که دبیر زبانه که با هم سرود تمرین می کردیم و خیلی پسر وار بود،اومد و بهم گفت که دانشگاه قبول شدی. خیلی دوست داشتم که روزی زمان به عقب برگردد.

بدترین خاطره ام، سر سریال تلنگر بودم که پدرم 19 اسفند 89 پرواز کرد و رفت پیش خدا.بدتر از اون،منی که الان اینجا هستم،17 روزه که مادرم رفته پیش خدا،روز تولد حضرت فاطمه معصومه(س) فوت شدند و دهه کرامت خاک شدند.

جو دوستانه رو دوست دارید یا خانوادگی؟

زمانی خانواده،خانواده است که پدر و مادر در کنار هم هستند.خانواده بدون پدر و مادر معنا نداره.خواهر و برادری به نام شناسنامه ای نیست. دوست تا چه رسد که چگونه دوستی باشد. تنها دوستی که خیلی دوستش دارم،خداست که خیلی وقتها باهاش قهر میکنم. بهترین دوست انسان،خود انسان است.جمع هایی که صادق باشه رو دوست دارم. جمع هایی که سلامت باشه را دوست دارم.

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/photo_2015-09-14_07-42-12.jpg

چند روز پیش روز سینما بود،هر چند تلویزیون چیزی ازش نگفت،توضیحی درباره روز سینما بفرمایید؟

اولین اجرای من برمیگرده به سال 75 فیلم سینمایی ماه وش،دوشیزه،سریال انتظار سرخ،سفارت و برنامه های ترکیبی در قالب مجری و…..آقای محمد درمنش همیشه به من میگفت محمدرضا حمله 20 سال پیش رو هنوز حفظی. شهید آوینی که شهید سید اهل قلم بهش میگویند،میگفت که: اگر برای مصداق جمعی بشر بتوان ضمیری تصور کرد،هنرمندان هدایتگر این ضمیر هستند.هنر محاکات حضور و غیاب بشر نسبت به حق است.همه ی هنرها این چنین اند و در میان هنرها سینما آیینه جادوست،آیینه ای که در آن چهره بی بدیل بشر امروز بی پرده انعکاس یافته است. امروز رو واقعا به تمام اساتیدم و تمام هم دوره ای هام به تمام دوستان،از صفر تا صد سینما،حتی به آقای ایوبی،حتی به وزیر محترم،آقای جنتی تبریک میگم. امیدوارم واقعا سینمای ما سینمای هنری باشد.امیدوارم امروز بر آن باشد که سینماگران واقعی بیان و پا به عرصه سینمای ما بذارند.

از کارهای جدید و در دست اقدامتان برای تلویزیون و سینما بفرمایید؟

سریال 36 قسمتی “دور دست ها” به کارگردانی آقای جواد ارشاد را برای شبکه اول سیما دارم که در این سریال نقشی بسیار متفاوت را اجرا می کنم، فیلم سینمایی “شروع یک پایان ” به کارگردانی آرش تقواشعار که این فیلم برای جشنواره فیلم فجر سال 94 می باشد، فیلم سینمایی “فرشته مهربان” به کارگردانی مهدی رمضانی که بنده این سریال را با یکی از گویش های محلی کشورمان اجرا کرده ام، سریال پیامبر رحمت که یک سریال تاریخی به کارگردانی محمد تقی انصاری است بنده در این سریال نیز ایفای نقش می کنم، سریال ” فرصتی برای همه” که برای شبکه سه سیما است و به زودی از این شبکه پخش خواهد شد و یک کلیپ ملی به کارگردانی روخ الله انصاری که چندین بار از شبکه های مختلف سیما پخش شده است.

سخن پایانی تان را بفرمایید؟

روز سینما،روز مقدسی است و در روز سینما،دست مدرسین سینما و پایه گذاران سینما رو می بوسم. یاد می کنیم از مرحوم علی حاتمی، از کارگردانان خوب که پیش ما نیستند، از استاد مرتضی احمدی،عسل بدیعی؛پوپک گلدره، علی طباطبایی،مرحوم نیکو خردمند و…. که واقعا جاشون خالیه.سینمای سالم یعنی اینها،منظورم پیشکسوتاست. خدا حفظ کنه برای ما محمد علی کشاورز،علی نصیریان و …

بازیگران جوان خوبی داریم.من عاشق بازی حامد بهدادم.شهاب حسینی و عاشق بازی بهرام رادان در بی پولی ام.

 سینمای ایران سینمای هنری نیست ، سینما هنر عرض اندام درونی است نه هنر عرض اندام ظاهری لذا مردم هستند که بازیگران مطرح هستند باید به مخاطب احترام گذاشت مخاطبی که با دیدن اثر هنری به آن امتیاز  و ارزش می دهد. ان شاء الله سینمای ایران روز به روز پیشرفت کند و سینمای ما واقعی و مردمی باشه و عدالت برقرار بشود.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,344 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,944 بازدید
 3. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 6,564 بازدید
 4. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 6,134 بازدید
 5. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,834 بازدید
 6. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,784 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,312 بازدید
 8. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 5,179 بازدید
 9. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,163 بازدید
 10. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 5,015 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,588 بازدید
 12. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,580 بازدید
 13. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,493 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,372 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,315 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,272 بازدید
 17. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 4,147 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 4,115 بازدید
 19. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,109 بازدید
 20. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 4,088 بازدید
 21. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,994 بازدید
 22. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,984 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,956 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,920 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,895 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,855 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,723 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,661 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,417 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,354 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات