تارخ انتشار: سه شنبه 24 شهریور 1394 - 09:47
کد خبر : 2091
3,418 بازدید

بازیگر نقش ابولهب در فیلم محمد رسول الله در گفتگو با نگارانه:

حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است

بزرگترین خاطره من در طول عمر بازیگری هنری ، حضور در فیلم حضرت محمد است ، به نظرم همه آدم هایی که در هر بخشی در این فیلم حضور داشتند به نوعی انتخاب شده بودند از دستیار تدارکات گرفته تا کسی که فیلمنامه را نوشته است

حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است

اکران فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی از روز یکشنبه ۸ شهریور ماه در استان البرز آغاز شده است و مردم کرج همانند سایر مردم کشور به استقبال تماشای این اثر فاخر آمده اند.

بر همین اساس خبرنگار پایگاه خبری هنر استان البرز، گفتگویی را با بازیگر نقش ابولهب در فیلم محمد رسول الله انجام داده است که در ذیل می خوانیم.

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/photo_2015-09-14_11-34-24.jpg

خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید و مختصری از سوابق کارتان را بفرمایید؟

محمد عسگری فارغ التحصیل هنرهای نمایشی از دانشگاه هنر و معماری هستم ، بالغ بر 45 اثر نمایشی در گرایش های مختلف تئاتر و شرکت در جشنواره های مختلف در کارنامه خود دارم و حائز رتبه های متعددی شدم از جمله نمایش هایی که می شود در مقام کارگردان نام برد می توان به نمایش هایی مثل عباس هندو، یاس کبود یثرب ، فرق شکافته غربت ،از پشت شیشه ها ، مهمانسرای دو دنیا و … اشاره کرد.

در مورد حس و حالتان در طول مراحل فیلمبرداری بگویید و اینکه این فیلم تا چه اندازه ای در زندگی شخصی و حرفه ای شما تاثیرگذار بوده است؟

من توسط تیم گروه کارگردانی آقای مجید مجیدی برای نقش ابولهب در فیلم محمد رسول الله (ص) انتخاب شدم و غالب به ده مرتبه تست های مختلف از لباس و گریم و بازیگری و … را رد کردم تا اینکه هم آقای مجیدی و هم ویتوریو استورارو پذیرفتند که نقش ابولهب را بنده بازی کنم. کاندیدهای زیادی این نقش داشت ، از بازیگران چهره ی سینمای ایران گرفته تا بازیگران خارجی ، ولی بخت و اقبال اینگونه رقم خورد که من این نقش را بازی کنم.

در ابتدای مسیر خیلی سخت بود برای اینکه به این نقش برسم ، چیزهای بدیعی در بازیگری وجود دارد که به ادبیات رفتاری و بیرونی یک بازیگر مربوط می شود  اینها چیزهای ساده ای نیست، و در عین حال خیلی هم سخت نیست و با تمرینات مستمر و ممارست بدست می آید اما تنها چیزی که خیلی سخت بود درآمدن شخصیتی بود که در توقیف اسلام در بین مسلمانان نقد شده و مغفولی است ، بخش دیگر اینکه مخاطب ما فقط مسلمانان نیستند بسیاری از مردم دنیا هستند که هیچ شناختی نسبت به ابولهب و دینشان ندارند برای آنها این شخصیت فقط می تواند یک شخصیت منفی باشد از آنجایی که به  شدت از اجرای نقش های منفی پرهیز می کردم در همان ابتدای راه تماشاگر تصورش این است که به هر حال این فرد قرار است آدم بد فیلم باشد و کارهای بد را انجام دهد دوست نداشتم این اتفاق بیفتد چون با یک ضرافت خاصی به صورت زیر پوستی و مکارانه ما این نقش را منفی نشان دادیم یعنی خیلی چیزها را من در فیلمنامه خاکستری یا سفید می دیدم خودم را درگیر می کردم. درست است که وقتی فیلمنامه را می خوانید مشخص است که ابولهب یک شخصیت منفی است اما با مشورتی که با آقای مجیدی انجام شد، درایت هایی که ایشون انجام می داد نهایتا به نقشی رسیدیم که به عنوان نقش ابولهب در حال اکران است.

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/photo_2015-09-14_11-35-051.jpg

عسگری افزود: این فیلم نه تنها در زندگی من بلکه در زندگی بسیاری از افراد بدون شک تاثیرات بسیاری داشته است بسیاری از افرادی که در طول انجام فیلمبرداری با پروژه همراه بودند این فیلم در زندگی آنها نیز بسیار تاثیر گذاشته است من خودم به فیلم محمد رسول الله ، چیزی که بسیار برایم حائز اهمیت است این است که شما دریچه ای را به روی زندگی ات باز می کنند از کودکی پیغمبر اسلام که منابع محدودی در مورد آن وجود دارد ، روایت های مختلفی وجود دارد که بشود کودکی پیامبر را تا سن 12 سالگی مقطعی که همیشه گم است و به آن اشاره ای نشده ، در این مقطع فقط به عام الفیل و تولد حضرت رسول ، موضوعات حمله سپاه ابرهه مدام بهش اشاره شده است چیزی دیگر در تاریخ اسلام پیدا نمی کنید نه اینکه پیدا نکنید ، هست ولی دسترسی به آنها ساده نیست، بنابراین فیلم این دریچه را بروی زندگی من باز کرد و اعتقاد دارم نام پربرکت حضرت رسول اکرم ، کل آدمهایش را مثل یک گهواره در این فیلم در خودش تاب می داد ، از ابتدای مراحل تحقیق تا در انتها و لحظه ای که صداگذاری و اکران موسیقی و … ما کمتر می بینیم در بین افراد یا همگروهی هامون پرخاشگری و نا ملایماتی که در گروه ها مرسوم است ، نه فقط گروه سینما، اصولا وقتی می خواهید یک گروهی تشکیل دهید با هر تعریفی، به خاطر تعدد غریبه ها و شخصیت ها یک مقداری در یک حرف، تعریف و مسیر قرار گرفت کار ساده ای نیست هرکسی نگاه خاص خودش را دارد.اما با توجه به اینکه از مقام های مختلف و جدیت های مختلف و درایام مختلف گروه، تولید و یا پشت صحنه و پیش آن تشکیل می دادند از کشورهای مختلف با انگیزه متعدد و شاید نشود ناملایمات رفتاری وجود دارد معتقد بودیم که برای شخصیتی داریم کار می کنیم که همیشه خاتم رسولان خواهد بود و خیلی از افراد گروه برای بازیگر شبیه پوش کودک پیامبر احترام بسیار ویژه ای قائل بودند بنابراین این پاسداشت ارزش های اسلامی است که نتیجه اش این می شود که هیچ وقت خصومت یا دلخوری در بین گروه در طول زمان انجام کار که مدت زمان زیادی طول کشید نبود. موضوع حضور به عنوان طعمی در زندگی من، رایحه ای که زندگی شخصی من را دگرگون کرد.

بهترین سکانس تان در فیلم محمد رسول الله کدام سکانس بود؟

دو سکانس را خیلی دوست داشتم. سکانس اول که شاید به نظر من بهترین دیالوگ های فیلم رسول الله هم در آن سکانس واقع شده سکانسی است که ابوالمطلب برای به دنیا آمدن حضرت رسول یک عده ای فقیران و محرومین مکه را دعوت کرده، ابولهب هم برای سرکشی فرا می رسد و می بیند همه افرادی که در طبقه ی اجتماعی فقر هستند وجود دارند و وقتی به خانه بر می گردد و …  این سکانس ، یکی از سکانس هایی که از دید من خیلی سخت است. سکانس مواجه ابولهب با همسرش ام جمیل در تب و تاب این موضوع که ابولهب از او می خواهد که فرزند بیاورد تا بغض و کینه ای نسبت به این خاندان نداشته باشد و قسمتی که ام جمیل دارد نسبت به این ماجرا که بغض وکینه ای هم از همسر دارد در واقع کنایه ها را نسبت به او روا می کند ، مکالمه همسر و ابولهب به نظرم یکی از درخشان ترین بخش هایی است که در بخش فیلمنامه نویسی فیلم محمد رسول الله وجود دارد. این سکانس به خود من هم به عنوان بازیگر خیلی چسبید. سکانس دیگر که خیلی دوست دارم ابولهب در حمام در حال استحمام هست ابوالمطلب وارد می شود و می گوید که چرا که دریغ می کنی از اینکه ام جمیل بیاید به پیامبر خداشیر دهد ،و ابولهب همه چیز را به دوش همسرش می اندازد.

http://www.negaraneh.com/wp-content/uploads/2015/09/photo_2015-09-14_11-35-12.jpg

از سکانس هایی که خودم حضور نداشتم و واقعا عاشقشون هستم و دوستشون دارم و هر وقت می بینم روی من تاثیر می گذارد. یکی سکانس مواجهه ابتدایی حلیمه با پیامبر نوزاد و سکانسی که شتر خانواده حلیمه و حارث از قصابی رحم می کند و فرار می کند و حلیمه را می کشاند و می آورد به سمت خانه پیامبر نوزاد تا شرایطی فراهم شود تا حلیمه با خانم آمنه آشنا شود .

سکانس های زیادی وجود دارد که واقعا تاثیر گذار است ، هر فردی را منقلب می کند و حال آدم را خوب می کند و حال آدم را عوض می کند. این دو تا سکانس از سکانس هایی است که همیشه دوستشون داشتم.

بهترین خاطره تان را در مورد فیلم حضرت محمد (ص) بفرمایید؟

به نظرم حضور در این فیلم خاطره است بهترین خاطره حضور بنده در فیلم محمد رسول الله است این خاطره بزرگترین خاطره است به خاطر اینکه اتفاق های تلخ و شیرینی که در دلش اتفاق افتاده به نظرم خیلی پیش و پا افتاده است ، بزرگترین خاطره من در طول عمر بازیگری هنری ، حضور در فیلم حضرت محمد است ، به نظرم همه آدم هایی که در هر بخشی در این فیلم حضور داشتند به نوعی انتخاب شده بودند از دستیار تدارکات گرفته تا کسی که فیلمنامه را نوشته است .

بنده در ابتدای کار دستیار کارگردانی مجید مجیدی هم شدم و خیلی سخت بود برام که می خواستم نقش منفی ای را بازی کنم و در سکانس هایی حضور داشتم که سکانس هایی مثبت و منقلب کننده بود مثل سکانس مواجهه ابتدایی حلیمه با پیامبر نوزاد ، این سکانسی بود که من خودم ساعت ها در لوکیشن گریه می کردم و اشک می ریختم ، این موارد خیلی قشنگ است و سکانس هایی است که در دنیای سینما کمتر با آن مواجه می شویم و به نظر من رسالت بالای هنر شاید در بخش ارزش های انسانی همین موارد باشد چرا باید دو فیلم در خصوص زندگی پیامبر وجود داشته باشد این همه فیلم در خصوص زندگی مسیح وجود دارد . واقعا چرا؟ ما اعتقاد داریم که ما مسلمانان هستیم، یعنی من واقعا در ماجرا مانده ام. تاثیر کار فرهنگی و هنری خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است . من مطمئنم فیلم محمد رسول الله سفیر صلحی خواهد بود و وجه اشتراکی خواهد شد بین مجموعه ادیان و یک شناخت و معرفتی از اسلام –دین صمیمیت ، محبت ، نوع دوستی و … به انسانها می دهد. این می تواند بزرگترین رسالت هنر باشد که دارد به دوش می کشد.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,344 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,945 بازدید
 3. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 6,564 بازدید
 4. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 6,134 بازدید
 5. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,834 بازدید
 6. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,784 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,312 بازدید
 8. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 5,180 بازدید
 9. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,164 بازدید
 10. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 5,015 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,589 بازدید
 12. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,580 بازدید
 13. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,493 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,372 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,315 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,272 بازدید
 17. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 4,147 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 4,115 بازدید
 19. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,109 بازدید
 20. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 4,088 بازدید
 21. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,995 بازدید
 22. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,984 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,956 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,921 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,896 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,856 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,724 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,661 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,418 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,355 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات